Jak wsiąść na łódź?

Pierwszy krok za Tobą — przyznałaś, że jest źle i chcesz coś zmienić. Pojawia się jednak pytanie — jak zacząć? Na samą myśl ogarnia Cię panika, myślisz o wszystkim, co jest źle i stwierdzasz „nie dam rady tego wszystkiego ogarnąć”. Twój umysł przypomina poplątane słuchawki, lecz nie jedną parę a tysiące, wszystkie splątane ze sobą w niewyobrażalny bałagan.

Zatrzymaj się na chwilę. Weź głęboki oddech i cokolwiek robisz — nie panikuj.

Nie panikuj

 

Nie rozwiążesz swoich słuchawek w jeden dzień. Wyobraź sobie jednak tę metaforę łodzi. [Jeśli nie wiesz, o co chodzi z metaforą, wróć na stronę główną] Gdy tylko wsiądziesz na nią, najtrudniejsze jest już za Tobą. Później stopniowo będziesz zdobywać co raz to nowe umiejętności, aby posprzątać cały swój bałagan. Każde nowe odkrycie jest idealnie dopasowane do etapu, w którym jesteś. Zaufaj sobie, że metoda krok po kroku, wykonana intuicyjnie, da Ci najlepsze rezultaty. Nie rzucaj wszystkiego i nie podejmuj szalonych decyzji po przeczytaniu jakiegoś cytatu. Spróbuj się zrelaksować i spojrzeć na siebie jako na ciekawy projekt.

Wyobraź sobie, co by było, gdyby jakiś odkrywca, na początku swojej kariery spojrzał na złożoność swojego projektu i w panice zaczął działać z każdej strony, spieszyć się i co drugi dzień porzucać projekt, bo nie widział od razu efektów. Taki projekt nigdy nie zostałby zrealizowany. Wręcz, takowy odkrywca mógłby później rozpowszechnić społeczne przekonanie, że taki projekt jest niewykonalny.

Ty jesteś tym projektem. Absolutnie wykonalnym, dopóki nie panikujesz. I dopóki też, nie liczysz na absolutnie natychmiastowe efekty. Twoja moc sprawcza w tym projekcie także leży też w tym, że jeśli go ukończysz — pokażesz innym, że jest to możliwe i przyczynisz się do zmiany obecnego, szkodliwego paradygmatu.

Obserwator

 

Metoda obserwatora to najważniejsze narzędzie, jakiego nauczysz się w samorozwoju. Dopóki będziesz skrajnie emocjonalnie identyfikować się ze wszystkim, co się dzieje w Tobie i poza Tobą, nie nabierzesz potrzebnej Tobie przejrzystości umysłu. Praktyka samoobserwacji pomoże Ci dokonać tzw. kognitywnej dyfuzji, czyli wyjścia z wiru emocji i przejścia w strategię. Wszystko jest do rozkminienia, ale nie jeżeli pozwalasz byle myśli wciągnąć Cię w paranoję końca Twojego życia z powodu jednego wydarzenia. O zarządzaniu myślami poczytasz np. tutaj

Szczerość

 

Jest takie powiedzonko: „Life begins when you get tired of your own bullshit”. Czyli życie zaczyna się dopiero wtedy, gdy masz dość własnych bzdur. Bzdur, czyli szukania wymówek, udawania, ukrywania, unikania, oszukiwania, trwania w szkodliwych przekonaniach, bo tak jest wygodniej, ignorowanie własnego głosu intuicji, wymyślania przyczyn, winnych itp. itd. Tutaj kreatywność sięga zenitu. Na ten zbiór bzdur mówi się opór.

Twój opór to jedyna rzecz, a zarazem najtrudniejsza rzecz, jaka powstrzymuje Cię od wejścia na łódź. Jeśli pokonasz swój opór, jesteś zwycięzcą. Ja tkwiłam w oporze przez jakieś 10 lat i przez to nie tylko straciłam swoje lata młodości, ale też: wpłynęłam negatywnie na bliskich i przyjaciół. Potencjalnie spowodowałam pogłębienie problemów u niektórych przyjaciół. Potencjalnie zaszkodziłam zdrowotnie moim rodzicom.

Opór to ponoć najtrudniejsza zagadka do rozwiązania dla psychologii. A co jeżeli spojrzysz na swój opór nie swoimi oczami, a oczami empatii, która jest w Tobie? A co jeżeli na chwilę otworzysz serce, nawet na kilka sekund, rozejrzysz się i poczujesz: „Moi bliscy zasługują na to, aby widzieć mnie zdrową i szczęśliwą”? Jeśli czujesz, że ani Twoi bliscy, ani Twoi przyjaciele nie są dla Ciebie źródłem miłości to spróbuj poczuć to: Moja Mała Mi, moja wewnętrzne, cudowne dziecko, zasługuje, abym o nie zadbała, ukoiła i uratowała.

A gdy już to poczujesz, rzuć cały swój bullshit i złóż postanowienie: W swoim rozwoju będę kultywować absolutną szczerość wobec siebie.

I właśnie wsiadłaś na łódź ☺️

No to płyniemy! 😍

Love,

A.

Pomóż rozsyłać te myśli w świat : )

Odkryj inne wskazówki

Od autorki

Hej kochani, budzimy się!!

Nadszedł czas na przełamanie szkodliwych schematów, rozluźnienie naszego społeczeństwa i rozpoczęcie nowej ery: Empatii, Humoru i (prawdziwej) Edukacji : )

Ulecz siebie, wyluzuj i promuj pozytywną zmianę swoim przykładem.

Ostatnie posty

Budzimy się na facebook'u

Inspiracje